Board Members


PhD (Civil Engineering), FIEAust, MAICD

Independent Non‑Executive Chair

  • Chair of the Nomination Committee
  • Member of the Audit, Risk and Compliance Committee
  • Member of the Human Resources Committee


John Mulcahy was appointed a Non-Executive Director of Mirvac in November 2009 and the Independent Non-Executive Chair in November 2013. John has more than 29 years of leadership experience in financial services and property investment. John is the former Managing Director and Chief Executive Officer of Suncorp-Metway Limited. Prior to joining Suncorp-Metway, John held a number of senior executive roles at Commonwealth Bank, including Group Executive, Investment and Insurance Services. He also held a number of senior roles during his 14 years at Lend Lease Corporation, including Chief Executive Officer, Lend Lease Property Investment and Chief Executive Officer, Civil and Civic.

John is currently a Non-Executive Director of ALS Limited (formerly Campbell Brothers Limited) (appointed February 2012), Deputy Chairman of GWA Group Limited (appointed November 2010) and Chairman of ORIX Australia Corporation Ltd (appointed March 2016). John is also a Director of Zurich Australian Insurance Limited and The Shore Foundation Limited and a former Director (and Chair from November 2010) of Coffey International Limited (from September 2009 to January 2016) and former Guardian of the Future Fund Board of Guardians (2006 until April 2015).

        

BA (Hons), MBA (Dist)

Chief Executive Officer & Managing Director (CEO/MD) - Executive

Susan Lloyd-Hurwitz was appointed Chief Executive Officer & Managing Director in August 2012 and a Director of Mirvac Board in November 2012. 

Prior to this appointment, Susan was Managing Director at LaSalle Investment Management.  Susan has also held senior executive positions at MGPA, Macquarie Group and Lend Lease Corporation, working in Australia, the US and Europe.

Susan has been involved in the real estate industry for over 28 years, with extensive experience in investment management in both the direct and indirect markets, development, mergers and acquisitions, disposals, research and business strategy.

Susan is National President of the Property Council of Australia, a Director of the Shopping Centre Council of Australia and the Green Building Council of Australia, a member of the NSW Public Service Commission Advisory Board, President of INSEAD Australasian Council and a member of the INSEAD Global Board.

Susan holds a Bachelor of Arts (Hons) from the University of Sydney and an MBA (Distinction) from INSEAD (France).

 

BSc, MAICD

Independent Non‑Executive

 
  • Member of the Audit, Risk and Compliance Committee

Christine Bartlett was appointed a Non-Executive Director of Mirvac in December 2014. She is currently a Non-Executive Director of GBST Holdings Ltd (appointed June 2015 and appointed Deputy Chair in January 2016), Sigma Healthcare Pharmaceuticals Limited (appointed March 2016), TAL Life Limited (appointed January 2017) and Chairman of The Smith Family. She is also an external Director of the Board of Clayton Utz (appointed January 2016), and a director of iCare (appointed March 2018).

Christine is a member of the UNSW Australian School of Business Advisory Council and the Australian Institute of Company Directors. Previously, she has been a Director of PropertyLook and National Nominees Limited and Deputy Chairman of the Australian Custodial Services Association.

Christine is an experienced CEO and senior executive, with extensive line management experience gained through roles with IBM, Jones Lang LaSalle and National Australia Bank Limited. Her executive career has included Australian, regional and global responsibilities based in Australia, the USA and Japan. Christine brings a commercial perspective especially in the areas of financial discipline, identifying risk, complex project management, execution of strategy, fostering innovation and taking advantage of new emerging technologies.

Christine holds a Bachelor of Science from the University of Sydney and has completed senior executive management programs at INSEAD.


BCA (Hons), FAICD, SFFin, FAIM, ACA (NZ)

Independent Non-Executive

  • Chair of the Human Resources Committee
  • Member of the Audit, Risk and Compliance Committee
  • Member of the Nomination Committee


Peter Hawkins was appointed a Non-Executive Director of Mirvac in January 2006, following his retirement from ANZ after a career of 34 years. Prior to his retirement, Peter was Group Managing Director, Group Strategic Development, responsible for the expansion and shaping of ANZ’s businesses, mergers, acquisitions and divestments and for overseeing its strategic cost agenda.

Peter was a member of ANZ’s Group Leadership Team and sat on the boards of Esanda Limited, ING Australia Limited and ING (NZ) Limited, the funds management and life insurance joint ventures between ANZ and ING Group. He was previously Group Managing Director, Personal Financial Services, as well as holding a number of other senior positions during his career with ANZ. Peter was also a Director of BHP (NZ) Steel Limited from 1990 to 1991 and Visa Inc. from 2008 to 2011.

Peter is currently a Non-Executive Director of Westpac Banking Corporation (appointed December 2008), Crestone Holdings Limited and Liberty Financial Pty Ltd, and a former Non-Executive Director of Treasury Corporation of Victoria and Clayton Utz.


BCom, FCA, FAICD

Independent Non-Executive

  • Chair of the Audit, Risk and Compliance Committee
  • Member of the Nomination Committee


James M. Millar was appointed a Non-Executive Director of Mirvac in November 2009. He is the former Chief Executive Officer of Ernst & Young (EY) in the Oceania Region, and was a Director on their global board.

James commenced his career in the Insolvency & Reconstruction practice at EY, being involved in a number of sizeable corporate workouts. He has qualifications in both business and accounting.

James is a Non-Executive Director of Fairfax Media Limited (appointed July 2012) and Macquarie Media Limited (appointed April 2015). He is Chair of the Export Finance and Insurance Corporation (appointed December 2014) and Forestry Corporation NSW (appointed March 2013).

James serves a number of charities and is Chair of the Vincent Fairfax Family Foundation (appointed April 2009) and a Director of Vincent Fairfax Ethics in Leadership Foundation (appointed September 2016). He is a former Chair of Fantastic Holdings Limited (from May 2012 until June 2014) and The Smith Family (until April 2016), and a former Director of Helloworld Limited (from September 2010 until January 2016) and Slater & Gordon Limited (from December 2015 to December 2017).


BA, LLB

Independent Non‑Executive

       
  • Member of the Human Resources Committee

Samantha Mostyn was appointed a Non-Executive Director of Mirvac in March 2015.  Samantha is a Non-Executive Director and corporate advisor and is currently a Non-Executive Director of Virgin Australia Holdings Limited (appointed September 2010) and Transurban Holdings Limited (appointed December 2010). She is also a Director (and Chair since November 2015) on an Australian APRA regulated Citibank Subsidiary Board. She is the Chair of Carriageworks, and serves on the boards of the Sydney Swans, the Centre for Policy Development, and the GO Foundation.

Samantha has significant experience in the Australian corporate sector both in Executive and Non-executive capacities, in particular in the areas of human resources, corporate and government affairs, sustainability management and diversity. Samantha has held senior executive positions including Group Executive Culture and Reputation, IAG, Global Head HR and Culture, Cable & Wireless in London. She serves on the Australian faculty of the Cambridge University Business & Sustainability Leadership Program, and has previously served as a Director of the Sydney Theatre Company, a Commissioner with the Australian Football League (AFL), the National Sustainability Council, and the National Mental Health Commission. She was also Deputy Chair of the Diversity Council of Australia from 2012-2018.


BArch, AdvDipBCM, FAICD

Independent Non‑Executive

       
  • Member of the Human Resources Committee
       
       

John Peters was appointed a Non-Executive Director of Mirvac in November 2011. John brings to the Board over 40 years’ experience in architectural design, project management, property development and property management.

For 21 years, John was the principal of a private property development company focused on substantial mixed use developments and redevelopments in South East Queensland. During this period, he has also consulted to various investors and other financial stakeholders in several Queensland development projects.

Prior to this, John was with Lend Lease Corporation for 14 years, where he was Queensland Manager Lend Lease Development, and Director, Lend Lease Commercial. John is a Fellow of the Australian Institute of Company Directors.


BA (Hons), MA, FFin, FAICD, FAIM

Independent Non‑Executive

  • Member of the Audit, Risk and Compliance Committee
  • Member of the Nomination Committee


Elana Rubin was appointed a Non-Executive Director of Mirvac in November 2010 and has extensive experience in property and financial services. Elana is a Director of Afterpay Touch Group Limited (formerly Touchcorp Limited) (appointed January 2015) and Slater and Gordon (appointed March 2018). She is also a member of several unlisted and government Boards in financial services, insurance, property and infrastructure.

Elana is the former Chair of AustralianSuper (July 2007 to April 2013), one of Australia’s leading superannuation funds, having been on the Board since 2006. She was a Director of Victorian WorkCover Authority (December 2001 to February 2012) and Chair from 2006. She was also a Director of Mirvac Funds Management Limited, the responsible entity and trustee for Mirvac’s listed and unlisted funds, from November 2013 to February 2015.

Elana was previously a Non-Executive Director of NAB Wealth / MLC (from April 2013 to October 2016), TAL Life Limited (formerly Tower Australia Limited) (from November 2007 to April 2013) and has been a Director on a number of listed companies and other entities including Bravura Solutions Ltd. Elana is a former member of the Federal Government's Infrastructure Australia Council (from May 2011 to September 2014).